Jak można wyleczyć haluksy?

Jak można wyleczyć haluksy?

Redakcja

2016-11-13

brak komentarzy

O haluksach mówi się już jak o chorobie społecznej. Okazuje się, że w Polsce dotyczy ona co czwartej przedstawicielki płci pięknej po 50. roku życia. To nie tylko estetyczny kłopot, ale także bolesna przypadłość. Jak można wyleczyć haluksy? Ostatecznym wyborem okazuje się zabieg chirurgiczny.

Operacyjne kuracje haluksów

Metoda operacyjna zależna jest od poziomu deformacji palca razem z pozostałymi częściami stopy. Wielomiesięczne rezultaty kuracji pozwalają osiągnąć te metody, jak osteotomia Chevron, osteotomie klinowe, osteotomie półkoliste i Scarf. Metoda Scarf przynosi prawdopodobieństwo wczesnego obciążenia operacyjnej kończyny, także stabilnego zespolenia odłamów, co pozwala leczenie bezgipsowe. Po upływie 3 dni od zabiegu chirurgicznego pacjentka może obciążyć stopę, chodząc w butach pooperacyjnych. Po sześciu tygodniach od zabiegu da się uczęszczać w obuwiu codziennym. Metoda Scarf okazuje się efektywną w 70% sytuacji. Po jej zastosowaniu zaleca się zacząć fizykoterapię oraz aktywności, umożliwiające na błyskawiczne wypracowanie kondycji.

Treningi na haluksy

1. Rozciąganie tkanki mięśniowej – zaleca się włożyć nogę na nogę w taki sposób, by kostka jednej nogi spoczywała na kolanie drugiej. Linia stopy musi okazać się przedłużeniem linii utworzonej przez kość piszczelową. Kciukiem jednej ręki należy napierać środkowy punkt na dole stopy, a drugą dłonią odciągać wielki paluch. Musi się go podtrzymywać w napięciu przez jakiś 30 sekund.

2. Wzmacnianie tkanki mięśniowej – to ćwiczenie polegające na próbie podniesienia z podłoże woreczka z grochem przez chwycenie go palcami stóp. Tkankę mięśniową wzmocni także zrobienie wymachu nogą w przód, w tył i na boki.

Aktywności dają rezultaty wraz ze zmianą obuwia. Dodatkowo trzeba wypróbować aparat korekcyjny na haluksy, który spowalnia efekt deformacji.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

ZdrowieBieganie