6 powodów, aby jeździć do pracy na rowerze

6 powodów, aby jeździć do pracy na rowerze

Redakcja

2016-09-03

1 komentarz

Czy opłaca się jeździć rowerem do pracy? Tak. W ten sposób będziemy zdrowsi, szczęśliwsi a także wydajniejsi w pracy. Pod kątem aktywności rodacy prezentują się poniżej średniej na rzecz krajów Unii Europejskiej – wynika z eksperymentów TNS Polska.

Jazda na rowerze dla lepszego samopoczucia

Według założeń WHO ludzie powyżej 18 roku życia muszą na aktywność ruchową przeznaczać w ciągu tygodnia 150 minut co to oznacza mniej więcej ok 20 min na dzień. Natomiast będzie wystarczające trenować sport (przykładowo jeździć na rowerze) wyłącznie o 10 minut więcej (a więc 30 min), by mózg zaczął wytwarzać endorfiny, zwane hormonami szczęścia, które polepszają samopoczucie. Zdecydowanie warto także podkreślić, że osoby szczęśliwe zdecydowanie lepiej radzą sobie w razie nieoczekiwanych wyzwań życiowych. Co więcej, w czasie treningu ciało uwalnia dopaminę, zwaną hormonem motywacji do działania i serotoninę, która uatrakcyjnia humor a także zwiększa poziom siły. Co za tym idzie, jedynie chwila ruchu z rana może spowodować, że przez najbliższe 24 godziny będziemy szczęśliwsi a także mało kiedy będziemy się denerwować. A jak wiadomo – złość piękności szkodzi.

Jazda na rowerze dla zdrowia

Sport to zdrowie. To oczywiste, ale z jakiego powodu tak jest? Odpowiedź okazuje się prosta – trenowanie któregokolwiek sportu, a zatem i rekreacyjnej jazdy na rowerze uatrakcyjnia układ odpornościowy a także kondycję fizyczną. Aktywność rzutuje korzystnie na układ immunologiczny, który może efektywniej ustrzec przed zakażeniami, drobnoustrojami a także bodźcami chorobotwórczymi, w tym niebezpiecznymi komórkami nowotworowymi. Systematyczna jazda na rowerze obniża także ryzyko pojawienia się schorzeń serca – mniej więcej o 50 procent. To tym bardziej ważne, że według Głównego Urzędu Statystycznego jedną z kluczowych przyczyn zgonów w Polsce okazują się schorzenia układu naczyniowego.

Jazda na rowerze przedłuża życie

Rowerowe wyprawy do pracy może także wydłużyć życie. Z 1 strony dlatego, że według Światowej Organizacji Zdrowia brak aktywności to czwarty czynnik ryzyka śmiertelności na świecie. Z 2, nie brakuje eksperymentów wskazujących na to, że sport może wydłużyć życie człowieka. Z eksperymentów prowadzonych w Danii a także Wielkiej Brytanii wynika, że umiarkowana a także systematyczna aktywność może wydłużyć życie człowieka od 3 do 5 lat.


Dodaj komentarz

Komentarze

asia42

2016-10-14 12:09:06


ja to bym tak chciała, ale lenistwo jest silniejszze:)

ZdrowieOdchudzanie