Jak przygotować się do wyjścia w góry?

Jak przygotować się do wyjścia w góry?

Redakcja

2016-11-06

brak komentarzy

Wycieczka w góry to przyjemny sposób spędzenia wolnego czasu, który przynosi korzyści nie tylko dla zdrowia, ale i samopoczucia. Warto jednak pamiętać, że w górach jest niebezpiecznie - nagłe zmiany pogody, temperatury czy silne zmęczenie może być przyczyną nieprzyjemnych zdarzeń na szlaku. Jak ich uniknąć i jak dobrze przygotować się do wyjazdu w góry? Opowiadają instruktorzy z portalu Lepszy Trener.

Po pierwsze, trasa

Trasa to podstawowa sprawa, gdy wybieramy się na górską wycieczkę. Od jej intensywności zależy również nasze przygotowanie. W końcu, inaczej szykujemy się kiedy wyruszamy na spacer po dolinach, a inaczej, gdy ruszamy na podbój tatrzańskiego szczytu. Po drugie, należy dostosować trasę to możliwości uczestników wycieczki. Bezwzględnie musimy zabrać ze sobą mapę szlaków. Na czasy podane na mapie warto też wziąć poprawkę, gdyż sporo z nich przekłamuje ilość czasu potrzebnego do przejścia. Koniecznie zapiszmy w swoim telefonie komórkowym numer do TOPR i GOPR. 

Buty i ubranie

Wbrew panującym zwyczajom nie chodzi się po szlakach w sandałach czy klapkach. Schodzenie ze skręconą kostką to nic przyjemnego. Dlatego najważniejszym elementem ubioru są obuwie. Powinny być wysokie, chroniące kostkę i posiadać twardą podeszwę - najlepiej nieprzemakalne. Może nie są wygodne niczym trampki, ale na pewno zapewniają bezpieczeństwo. Buty to jedno, lecz o pozostałej części garderoby nie można zapomnieć. Najważniejsza zasada jest prosta - ubierajmy się warstwowo. 

Prowiant 

Nie wychodźmy w góry bez butelki wody, najlepiej tej niegazowanej. Zrezygnujmy ze słodkich napojów, po których jeszcze bardziej będzie nam się chciało pić. Kanapki, batony, czekolada i inne produkty, które dają nam energię i zawierają cukier są szczególnie przydatne. O kalorie się nie ma co martwić - wszystko spalimy na szlaku. 


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Treningi