Efektywny trening w 60 sekund - czy to możliwe?

Efektywny trening w 60 sekund - czy to możliwe?

Redakcja

2016-09-21

1 komentarz

Podobno treningi trwające jedyne 60 sekund, które są ponawiane 3 razy w przeciągu tygodnia, mogą być równie efektywne co całościowy trening. Jak to możliwe? Co się kryje za skrótem HIIT? Objaśniają eksperci z portalu Lepszy Trener.

Martin Gibala to profesor kinezjologii z McMaster University, a także ekspert od interwałowego treningu cechującego się wysoką wydajnością (ang. high intensity interval training - HIIT). Zachęcające wyniki badań i potwierdzenie skuteczności przez setki sportowców spowodowało, że popularność rośnie z dnia na dzień. Ale czym tak naprawdę określa się HIIT?

Na czym polega trening?

Cały trening to trzy 20-sekundowe zrywy, w trakcie których dajemy z siebie 300% normy. Przedzielone są 2 - minutowymi pauzami, skierowanymi na czynną regenerację. Do pełnego pakietu musimy dodać szybką rozgrzewkę i relaks po treningu, aby osiągnąć kompletny 10 - minutowy program. Całościowy trening zajmuje raptem 600 sekund, lecz jedynie 60 poświęcamy na wysiłek. Brzmi zachęcająco, prawda?

Skąd taka efektywność?

Wysiłek na wysokich obrotach powoduje, że ciało wytwarza dużo więcej mitochondriów, które zapewnione paliwo przemieniają w użyteczną energię. Co to oznacza w rzeczywistości? Im więcej ich wyprodukuje Twój organizm, tym sprawniejsze (pod kątem wykorzystania tlenu) staną się mięśnie. Aby zyskać taki stan, musimy przybliżyć się do swoich granic możliwości.

Efekty treningu

Poprawa sprawności fizycznej i wydajności organizmu to pierwsze wnioski po treningu. Początkowe efekty to parę centymetrów w dół w pasie, ramionach i biodrach. Efektem ubocznym bywa także zmniejszenie wagi. Prof. Gibala wyjaśnia to zmniejszeniem apetytu na parę godzin po treningu z uwagi na spadek hormonów, które odpowiadają za uczucie ssania w żołądku. 

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Form Explode w promocji:
Form Explode
297 zł 137 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 221 głosów.

Dodaj komentarz

Komentarze

dzynekbac

2016-10-10 09:40:01


nie wierzę! To jakieś bujdy!

OdchudzanieTreningi