Czy to jeszcze sport? - nietypowe dyscypliny

Czy to jeszcze sport? - nietypowe dyscypliny

Redakcja

2016-10-23

1 komentarz

Sport pełni w naszej kulturze wiele funkcji – od leczniczych po pokazowe. Jest zarówno sposobem na polepszenie własnej kondycji, jak i metodą na udowodnienie swojej siły. Aspekt rywalizacji często czyni go również ciekawym widowiskiem, a więc i rozrywką. I m.in. z uwagi na tę drugą na świecie pojawia się coraz to więcej nowych, niecodziennych „dyscyplin sportowych”. Chcesz wiedzieć, co może stanowić dziś alternatywę dla tradycyjnej, dobrze znanej nam piłki nożnej, siatkówki czy fitnessu? Oto i parę przykładów.

Sporty alternatywne: walka ciała i umysłu

Dlaczego nikt wcześniej nie pomyślał o połączeniu szachów z boksem? Prawdopodobnie dlatego, że takie połączenie byłoby jednak wyjątkowo karkołomne. Nie zraził się tym twórca komiksowy Enki Bilal, który w swoich historiach zawarł wątek wyjątkowo krwawych partii szachowych. Na czym miałby polegać „szachoboks”? Na przeplatających się rundach szachowych i bokserskich, w czasie których o zwycięstwie jednego z uczestników decyduje zarówno szach-mat, jak i nokaut. Walka może być również zakończona w przypadku, gdy jeden z zawodników nie mógłby dojść do stanowiska szachowego o własnych siłach. Co ciekawe, ten surrealistyczny sport doczekał się nawet własnych mistrzostw!

Brytyjskie poczucie humoru

Brytyjczycy mają do siebie dystans – świadczą o tym również wymyślane przez nich niecodzienne rywalizacje sportowe. Są one często wykorzystywane jako sposoby na przyciągnięcie spragnionych nowych wrażeń turystów. Tak stało się m.in. w angielskiej wsi Brockworth, gdzie głównym sprawcą całego zamieszania jest 4-kilogramowe koło lokalnego sera, z którym uczestnicy zabawy dosłownie się ścigają. Spuszczone ze wzgórza potrafi osiągnąć prędkość nawet do 100 kilometrów na godzinę. Ten ze śmiałków, któremu jako pierwszemu uda się do niego dobiec staje się nie tylko zwycięzcą, ale i dumnym posiadaczem „uciekiniera”. Dla wrogów gołębi Kopalnią nietuzinkowych dyscyplin sportowych jest lista tych wyeliminowanych z oficjalnego programu Olimpiady. Na ogół takie dyscypliny nie powracały już po swoim debiucie. Niewątpliwie do jednego z bardziej kontrowersyjnych „popisów” należy Live Pigeon Shooting, czyli po prostu „strzelanie do gołębia na żywo”. Rywalizacja polegała na jak najszybszym odstrzeleniu jak największej ilości ptactwa. W czasie, gdy ją wprowadzano, a więc na samym początku XX stulecia, odnoszono się do niej jako do „wyjątkowo arystokratycznej”. Był to jedyny moment w historii zawodów olimpijskich , kiedy podczas rozgrywek naumyślnie zabijano zwierzęta.

Jak urozmaicić domowe obowiązki?

Lista nie mogłaby się obyć bez najczęściej przytaczanej przy okazji nietypowych dyscyplin sportowych konkurencji zwanej Ekstremalnym Prasowaniem. Określenie to dokładnie obrazuje jej sens – wszystko sprowadza się do prasowania w miejscach do tego absolutnie nieprzeznaczonych. Wśród testowanych przez uczestników lokalizacji znajdują się już m.in.: czubek drzewa, rwący potok, zepsute auto, wodne odmęty, tył samochodu czy stok górski. Wydaje się, że dla tych śmiałków nie ma rzeczy niemożliwych! Historia za tym kuriozalnym sportem jest równie kuriozalna – Phil „Steam” Shaw pewnego dnia chciał udać się na tak uwielbianą przez niego wspinaczkę. Niestety, nie udało mu się jeszcze wypełnić jednego z bardziej irytujących dla wielu obowiązków, czyli prasowania. Niewiele myśląc (a może właśnie myśląc za dużo!) postanowił połączyć obie te czynności, dostarczając sobie widoków, których na próżno szukać w domowym zaciszu – i tak powstało ekstremalne prasowanie.


Dodaj komentarz

Komentarze

magdalenakrol

2016-10-24 23:10:32


no niektóre to naprawdę mnie rozśmieszyły :DDDDD

Treningi